Uwierzytelnianie dwuetapowe
Wraz ze wzrostem zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego coraz ważniejsze staje się unowocześnienie standardów bezpieczeństwa systemów informatycznych. Chcąc zapewnić swojej firmie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa danych, warto rozważyć wdrożenie bardziej zaawansowanego uwierzytelniania, jak np. OTP (czyli algorytm jednorazowego hasła) lub PKI (infrastruktura kluczy publicznych).
Dziś zajmiemy się tym pierwszym i wyjaśnimy, czym jest OTP i dlaczego go używać.
Czym jest uwierzytelnianie dwuetapowe
Uwierzytelnianie dwuetapowe (lub uwierzytelnianie wieloczynnikowe) to dodatkowa warstwa zabezpieczeń konta użytkownika. Oznacza to, że po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego użytkownik musi przejść dodatkowy - poza hasłem - krok, aby się zalogować na swoje konto w systemach i aplikacjach. Ta metoda jest znacznie bezpieczniejsza, ponieważ przestępca w celu uzyskania dostępu do konta użytkownika, musi przechwycić zarówno zwykłe hasło użytkownika, jak i hasło jednorazowe.
Obecnie istnieją dwie powszechnie stosowane metody uzyskiwania tego jednorazowego hasła:-
- oparte na SMS: W tej metodzie za każdym razem, gdy użytkownik się loguje, otrzymuje na zarejestrowany numer telefonu SMS z jednorazowym hasłem.
- oparte na OTP: W tej metodzie, podczas włączania uwierzytelniania 2-czynnikowego, użytkownik jest proszony o zeskanowanie obrazu QR za pomocą aplikacji , która generuje hasło jednorazowe dla użytkownika.
Metoda oparta na SMS-ach jest oczywista i nie wymaga żadnego wyjaśnienia. Jedna to proste rozwiązanie ma też swoje wady, np. konieczność oczekiwania na SMS przy każdej próbie zalogowania, problemy bezpieczeństwa itp. Z tego względu coraz większą popularność zyskuje uwierzytelnianie oparte o OTP. Zobaczmy zatem, jak to działa.
Jak działa OTP
Korzystając z metody OTP, tworzymy jednorazowe hasło po stronie użytkownika (zamiast po stronie serwera) za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Oznacza to, że użytkownicy zawsze mają dostęp do swojego konta, bez konieczności wysyłania wiadomości tekstowej za każdym razem, gdy użytkownik próbuje się zalogować.
Dwuetapowe uwierzytelnianie zyskuje na popularności. Wiele aplikacji internetowych implementuje je w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Z uwagi na ogromne korzyści związane z podniesieniem poziomu ochrony firmowych danych, warto rozważyć wdrożenie uwierzytelniania z wykorzystaniem metody OTP. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do metody opartej na SMS, metoda ta nie wymaga wielkiej fatygi.