W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym infrastruktura serwerowa jest nieodłącznym elementem prawie każdej dziedziny działalności. Ale czym tak naprawdę są rozwiązania serwerowe? Warto zgłębić tę kwestię, aby zrozumieć, jakie usługi obejmują rozwiązania serwerowe.
Jakie usługi obejmują rozwiązania serwerowe?
Rozwiązania serwerowe to bardzo szeroki termin. Pod wspomnianym hasłem może kryć się wiele rozwiązań. Dziś przybliżmy to, jakie usługi IT oferujemy w naszej firmie, aby kompleksowo realizować obsługę oraz projekty naszych Klientów.
Kolokacja serwerów
Usługa, jaką jest kolokacja serwerów, polega na ulokowaniu własnych serwerów w dedykowanym centrum danych lub u dostawcy usług hostingowych. Na podstawie stosownej umowy, Klient wynajmuje przestrzeń w konkretnym centrum danych oraz posiada zagwarantowany dostęp do infrastruktury, ale również do łącza internetowego, systemu chłodzenia oraz monitoringu. Kolokacja serwerów jest bardzo opłacalna dla firm pod kątem rentowności, gdyż pozwala na oszczędność i optymalizację zasobów.
Migracja serwerów
Sam proces, jakim jest migracja, polega na przeniesieniu pewnych zasobów z jednego miejsca, w drugie miejsce. Migracja serwerów może zatem polegać na przeniesieniu zasobów serwerowych z serwerów fizycznych na serwery chmurowe i odwrotnie. Obecnie bardzo popularne stają się migracje serwerów do chmury, gdyż takie rozwiązanie jest skalowane i bardzo łatwo dopasować je do potrzeb konkretnego biznesu.
Wdrożenie serwerów
Kolejna bardzo istotna usługa polega na wdrożeniu dedykowanych serwerów. Mogą być one dostosowane do konkretnych narzędzi i rozwiązań. Przykładem może być wdrożenie serwerów dla systemu księgowego, systemu ERP, czy systemu pod CRM.
Wynajem serwerów
Usługa wynajmu serwerów polega na wynajmie określonej przestrzeni serwerowej oraz zrezygnowania z utrzymywania infrastruktury serwerowej w siedzibie własnej firmy. Wynajem serwerów jest bardzo korzystny z perspektywy biznesu, gdyż pozwala klientom skoncentrować się na rozwoju swojej działalności bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę serwerową.
Obsługa serwerów
Jest to najbardziej złożona usługa. Polega ona bowiem na szeroko pojętych działaniach związanych z utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą serwerową. Obsługa serwerów obejmuje przede wszystkim konfiguracje systemu operacyjnego, zarządzanie użytkownikami i dostępami, a także regularne tworzenie kopii bezpieczeństwa. Dodatkowo w zakresie działania administratorów, jakie obejmuje obsługa serwerów, mieści się także zapewnienie bezpieczeństwa danych i diagnozowanie ewentualnych usterek oraz stałe wsparcie techniczne dla użytkowników.
Zobacz nasze usługi:
Rozwiązania serwerowe – jak przeanalizować potrzeby swojej firmy?
Wybór odpowiednich serwerów wiążę się z indywidualnymi potrzebami Klienta oraz jego wymaganiami, co do infrastruktury IT. Sugerujemy, aby wykonać rozpoznanie w kwestii potrzeb swojej firmy.
- Określ ilość użytkowników, jacy będą korzystali z serwera
- Określ jakie dane będą przechowywane na serwerze
- Zastanów się, czy posiadasz w swojej firmie przestrzeń i możliwości na utrzymanie serwerowni, czy optymalne będzie wynajęcie przestrzeni serwerowej
- Zastanów się nad budżetem, jaki maksymalnie możesz poświęcić na rozwiązania serwerowe
- Na koniec warto też zastanowić się nad planowanymi możliwościami rozwoju firmy – zarówno pod kątem zasobów, jak i pracowników
Wszystkie opisane kwestie mają ogromny wpływ na wybór rozwiązania serwerowego i dopasowanie go do własnych potrzeb. Zachęcamy, aby przeprowadzić dokładną analizę w tym zakresie.
Jakie rozwiązania serwerowe najlepiej wybrać dla swojej firmy?
Zanim zdecydują się Państwo na wdrożenie jakiegokolwiek rozwiązania, polecamy, aby przyjrzeć się opisanym przez nas wskazówkom i dokładnie rozpisać potrzeby swojej firmy. Kolejnym krokiem będzie kontakt ze specjalistami, którzy doradzą w kwestii wyboru najbardziej optymalnego rozwiązania. Oferujemy zarówno doradztwo, wsparcie we wdrożeniu, jak i opiekę powdrożeniową. Zapraszamy do kontaktu!