W obecnych czasach dużo mówi się o znaczeniu silnych haseł. W dalszym ciągu ogólna wiedza na temat tego, w jaki sposób je tworzyć jest jednak niewystarczająca. Sprawdź, jak tworzyć silne hasła i chronić swoje osobiste konta.
Silne hasła – czyli jakie?
Tworząc nowe konto na kolejnym serwisie czy portalu społecznościowym, wiele ludzi nie zastanawia się nad tym, jak powinno ono wyglądać. Do jego stworzenia wykorzystuje kombinacje imion, nazwisk, czy ważnych dla siebie dat. Należy pamiętać, że takie hasło nie jest silnym hasłem!
Silne hasło charakteryzuje się wysoką złożonością oraz trudnością w odgadnięciu go dla potencjalnego hackera. Oznacza to, że powinno ono stanowić solidną barierę dla nieupoważnionego dostępu.
Jak silne hasła mogą chronić podczas ataków hackerskich?
Tworzenie silnych haseł pomaga chronić użytkowników przed różnymi rodzajami cyberataków, takimi, jak na przykład phishing. Dodatkowo silne hasła są w stanie pomóc w ochronie przed kradzieżą tożsamości i nadużyciem finansowym, co może prowadzić do minimalizacji potencjalnych strat finansowych.
Zobacz nasze usługi:
W jaki sposób tworzyć silne hasła?
Dobre, silne hasła można tworzyć na wiele sposobów. My dziś, skupiliśmy się na kilku z nich, które są bardzo proste i pozwolą na wdrożenie silnego hasła niemalże od razu.
1. Wykorzystanie przypadkowych kombinacji znaków i długich fraz
Podczas tworzenia haseł warto skorzystać z losowych kombinacji znaków. Szczególnie polecane jest zastosowanie przypadkowych kombinacji – zarówno małych, jak i wielkich liter oraz cyfr. Warto także stosować bardzo długie ciągi i frazy, które są niezwykle trudne do złamania. Należy jednak pamiętać, aby takie hasło zapisać w dobrze chronionym miejscu, lub narzędziu, ponieważ jest ono trudne do zapamiętania.
2. Wykorzystywanie znaków specjalnych
Wykorzystanie znaków specjalnych znacznie zwiększa poziom skomplikowania haseł. Dodatkowo warto modyfikować je w odpowiedni sposób i wykorzystywać do ich tworzenia różnego rodzaju kropki, wykrzykniki, nawiasy, czy myślniki.
3. Nienawiązywanie do personalnych i ogólnodostępnych informacji
Należy pamiętać, aby w naszych hasłach nie umieszczać imion, nazwisk, dat urodzenia, czy innych ogólnodostępnych w internecie informacji. Są nimi przykładowo: firma, w której pracujemy, pseudonim, czy imię pupila.
UWAGA – Hasło typu: „Renata1994” nie jest silnym hasłem!
4. Niezapisywanie haseł w widocznych miejscach
które znajdują się na widoku, lub są ogólnodostępne. Największym, ale i najczęściej spotykanym błędem jest zapisywanie haseł i przyklejanie ich do urządzenia lub tablicy – zarówno w biurze przy stanowisku pracy, jak i przy własnym biurku w domu. Taka praktyka jest niezwykle niebezpieczna, jednak równie często spotykana.
5. Korzystanie z narzędzi takich, jak KeePass
Jest to darmowe narzędzie służące do tworzenia i przechowywania wszystkich utworzonych haseł w jednym miejscu na komputerze. Aby się do niego dostać, należy wpisać hasło główne. Wówczas ukazują się zapisane przez nas hasła do wszystkich serwisów, które tam umieściliśmy. Dodatkowo KeePass posiada wspomnianą już możliwość automatycznego generowania oryginalnych haseł. Są nimi z reguły ciągi liter, cyfr i znaków specjalnych, które są niezwykle ciężkie do złamania.
6. Regularna zmiana haseł
Regularnie zmieniaj hasła, nawet jeśli są silne i zostały utworzone na podstawie opisanych wskazówek. Regularna zmiana hasła zmniejsza ryzyko jego złamania przez potencjalnego intruza. Ponadto regularna zmiana hasła pozwala ograniczyć skutki ewentualnego wycieku danych oraz utrzymać aktualność zabezpieczeń, zwiększając tym samym ochronę prywatności i bezpieczeństwo danych online.
7. Wdrożenie weryfikacji dwuetapowej
Weryfikacja dwuetapowa, czyli metoda zabezpieczenia konta, która wymaga dwóch różnych sposobów potwierdzenia tożsamości użytkownika. Najczęściej jest to dodatkowe zabezpieczenie w postaci kodu autoryzującego, który dociera na numer telefonu, adres e-mail lub jest generowany przez specjalną aplikację. Nie jest to co prawda metoda tworzenia haseł, jednak pozwala je dodatkowo zabezpieczyć i stworzyć dodatkową warstwę ochronną.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak włączyć weryfikację dwuetapową na koncie służbowym, sprawdź instrukcję, którą przygotował nasz specjalista z Helpdesk IT.
A jak wyglądają Twoje hasła – czy są silne?
Powyżej opisaliśmy kilka wskazówek, które znacznie pozwolą Ci podnieść bezpieczeństwo swoich danych. Po przeczytaniu tego wpisu polecamy wykonać rzetelne sprawdzenie wszystkich utworzonych haseł oraz ich zmianę, wraz z zastosowaniem opisanych przez nas rad.